Poloneza czas zacząć...

 

      Dnia 2 lutego 2019 r. odbył się już ostatni Bal Gimnazjalny w naszej szkole. Po raz pierwszy tego typu impreza pojawiła się w kalendarzu imprez szkolnych w 2013 roku. W tym roku był to już szósty Bal Gimnazjalny zorganizowany przez uczniów i rodziców klas trzecich.
     Bal rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Woźniak, która powitała wszystkich zaproszonych gości m. in. Wójta Gminy Serniki pana Pawła Woźniaka , rodziców, nauczycieli i oczywiście wszystkich uczniów klas trzecich. Po przemówieniu nadszedł czas na uroczystego poloneza w wykonaniu naszych uczniów, a przygotowanego przez panią Olgę Adamek i pana Leszka Łotysa.

      Następnie rodzice zaprosili wszystkich na wspólny poczęstunek. Po pysznym posiłku przyszedł czas na wyśmienitą zabawę. Bawili się wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice. Jedną z dodatkowych atrakcji były wybory króla i królowej balu. Po przeliczeniu głosów okazało się, że dwie uczennice – Wiktoria Dudzik z klasy III A i Wiktoria Marzęda z klasy III B otrzymały równą ilość głosów. Po dogrywce pani dyrektor ogłosiła wyniki: królem balu został Bartosz Wasil z klasy III A, a królową – Wiktoria Marzęda z klasy III B. Królewska para miała zaszczyt zatańczyć wspólny taniec.
      Tegoroczny bal należy zaliczyć do bardzo udanych i najdłuższych w całej historii szkoły. Wszyscy bawili się doskonale do północy i jeszcze dłużej. Trzecioklasiści zachwycili eleganckimi strojami, postawą, kulturą i szacunkiem okazywanym rodzicom i nauczycielom.

 

NOC BIOLOGÓW 2019

 

  Piątkowy wieczór (11 stycznia) spędziliśmy w Lublinie na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Wraz z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej i ze Szkoły Podstawowej w Sernikach, wybraliśmy się na NOC BIOLOGÓW. Jest to ogólnopolska akcja, która popularyzuje nauki przyrodnicze. Dzięki wykładom, wystawom i laboratoriom, można poznać wiele tajemnic przyrody oraz kulisy pracy naukowców. Tego dnia uczelnia przeżywała prawdziwe oblężenie. Nie na wszystkie wybrane projekty mogliśmy się dostać, ale te, w których uczestniczyliśmy były bardzo ciekawe. Z wykładu pt. "Sowy Lublina" dowiedzieliśmy się, jakie gatunki sów żyją na Lubelszczyźnie i w jaki sposób prowadzi się badania ornitologiczne. Na zajęciach laboratoryjnych "Kolorowy świat nauki" pod kierunkiem studentów z Koła Mikrobiologów "Bakcyl" przeprowadziliśmy ciekawe doświadczenia a także obserwowaliśmy drobnoustroje pod mikroskopem. Samodzielnie wykonaliśmy posiewy bakterii na podłożu agar- agar i zabraliśmy je do domów w celu dalszej obserwacji. W Zakładzie Anatomii w ramach "Podróży do wnętrza ludzkiego ciała", pogłębiliśmy swoje wiadomości o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka. Duże wrażenie wywarła na nas obserwacja ludzkich organów. Podczas zajęć "Żywe bezkręgowce na wyciągnięcie ręki" zobaczyliśmy z bliska różne gatunki pająków, ślimaków, owadów i skorupiaków. Na wystawie terrarystycznej "Gady i owady" widzieliśmy straszyki, węże oraz aksolotla, z którym "zmierzyliśmy" się na egzaminie próbnym w klasie II. W pięknie odnowionym Muzeum Zoologicznym podziwialiśmy okazy zwierząt z całego świata i wystawę osteologiczną prezentującą szkielety zwierząt. Nasze koleżanki: Ola i Kinga, które na NOCY BIOLOGÓW były już kolejny raz, udzieliły wywiadu studentom. Dziewczęta spisały się świetnie.

Pełni wrażeń powróciliśmy do domów.

 

 

TURNIEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY SERNIKI

 

    W dniu 09.01.2019r.  Gimnazjum w Woli Sernickiej było organizatorem Gminnego Turnieju w Piłce Halowej o Puchar Wójta Gminy Serniki. Inicjatorem Turnieju był Wójt Gminy p. Paweł Woźniak, który ufundował puchary, statuetki, dyplomy, nagrody rzeczowe oraz napoje i ciasto dla zawodników. W Turnieju wzięło udział 15 drużyn dziewcząt i chłopców w kategoriach: klasy VI i młodsi oraz klasy VII-VIII i III Gimnazjum. Zawody rozpoczęła Dyrektor Gimnazjum p. Grażyna Woźniak. Pani dyrektor powitała przybyłych gości – Wójta Gminy Serniki p. Pawła Woźniaka, członków Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych w osobach, Józef Barszczyk, Michał Pydyś, Ewa Dzido-Gołębowska, wz. Magdalena Pomorska, Czesław Woźniak, Piotr Szych oraz zawodników i ich opiekunów. Zawody rozgrywane były w poszczególnych kategoriach systemem „każdy z każdym”.

Wyniki turnieju:

DZIEWCZĘTA KL. VII – VIII, GIMNAZJUM

 

X

 SP WOLA SERNIKA

GIMNAZJUM

BRZOSTÓWKA

pkt

bramki

 

miejsce

 

 SP WOLA SERNIKA

X

0 : 1

1 : 1

1

1 : 2

(+2)

 

II

 

GIMNAZJUM

1 : 0

X

1 : 0

6

2 : 0

 

I

 

 BRZOSTÓWKA

1 : 1

0 : 1

X

1

1 : 2

(+1)

 

III

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CHŁOPCY KL. VII – VIII,  GIMNAZJUM 

X

SP WOLA SERNIKA

GIMNAZJUM

BRZOSTÓWKA

SERNIKI

pkt

bramki

 

miejsce

 

SP WOLA SERNIKA

X

4 : 3

5 : 1

7 : 1

9

16 : 5

 

I

 

GIMNAZJUM

3 : 4

X

2 : 0

6 : 0

6

11 : 4

 

II

 

BRZOSTÓWKA

1 : 5

0 : 2

X

7 : 0

3

8 : 7

 

III

 

SERNIKI

1 : 7

0 : 6

0 : 7

X

0

1 : 20

 

IV

 

 

 

3

4

Najlepszymi zawodnikami Turnieju w poszczególnych kategoriach byli:

         Dziewczęta młodsze – Oliwia Stachyra (Brzostówka)

         Chłopcy młodsi          - Jakub Marzęda  (Wola Sernicka)

         Dziewczęta starsze – Wiktoria Marzęda (Gimnazjum)

          Chłopcy starsi         - Kacper Pietrzela (Wola Sernicka)

              Najlepszymi bramkarzami zostali:

           Dziewczęta młodsze – Dominika Lipska (Nowa Wola)

         Chłopcy młodsi          -  Michał Baran (Brzostówka)

         Dziewczęta starsze  – Klaudia Woźniak (Brzostówka)

         Chłopcy starsi          - Jakub Woźniak  (Gimnazjum)

        Najlepsi zawodnicy otrzymali statuetki, trzy najlepsze drużyny w każdej kategorii otrzymały puchary a pozostałe drużyny dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody wręczał Pan Wójt Paweł Woźniak oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Józef Barszczyk. Na zakończenie Pani Dyrektor Grażyna Woźniak jeszcze raz podziękowała władzom Gminy za patronat nad Turniejem oraz wszystkim drużynom za udział w Turnieju.

 

CHŁOPCY KL. VII – VIII,  GIMNAZJUM

Wycieczka do Lublina na UMCS 2018

"Barwy w przyrodzie" – pod takim hasłem odbyły się WARSZTATY ZOOLOGICZNE w Instytucie Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, w których uczestniczyliśmy w ubiegły piątek, 14 grudnia.

Kierownik Muzeum Zoologicznego, pan dr Jacek Chobotow, w ciekawy sposób przybliżył nam wiele zagadnień z życia zwierząt i roślin. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego większość zwierząt nie dostrzega koloru czerwonego, czym różni się obraz widziany przez oko człowieka, psa, owada lub ptaka. Zobaczyliśmy też w jaki sposób zwierzęta okazują swoje emocje, upodabniają się do otoczenia lub zaznaczają swoje terytorium. Które gatunki zwierząt widzą najlepiej, które słyszą najlepiej oraz na czym polega echolokacja?

Który z ptaków polskich śpiewa najgłośniej, który najpiękniej i co naukowcy odczytali z różnych ptasich śpiewów. Mieliśmy też okazję posłuchać wybranych głosów ptaków i próbowaliśmy je rozpoznawać. To zadanie nie było łatwe...

 

   Drugim punktem programu naszej wycieczki były POKAZY CHEMICZNE

w Instytucie Chemii. Tym razem zorganizowano je pod hasłem "Kolorowa chemia". Zaprezentowanym doświadczeniom towarzyszyły różne efekty jak: zmiana kolorów, świecenie, dymienie, brzęczenie lub wybuchy. Przypomnieliśmy sobie, czym różnią się kwasy od zasad i w jaki sposób można je zidentyfikować. Szczególnie podobały się nam doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu i z wodorem. Z pewnością zapamiętamy jakie właściwości mają sód, potas, wapń czy fosfor i jak zmieniają się barwy wskaźników pod wpływem różnych substancji.

Kolejną okazją do poznania wielu tajemnic przyrody będzie wyjazd na NOC BIOLOGÓW, już 11 stycznia.

 

MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE HALOWEJ

 

         W dniu 29.11.2018r. w Woli Sernickiej odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce halowej dziewcząt i chłopców. Zawody rozgrywane były w kategoriach Igrzyska Dzieci (klasy VI i młodsi) oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy VII-VIII i III klasa Gimnazjum).

W kategorii IMS wzięły udział 4 drużyny – dwie chłopców i dwie dziewcząt ze Szkół Podstawowych w Brzostówce i Woli Sernickiej. W meczu dziewcząt Wola Sernicka pokonała Brzostówkę 5 : 2 a w meczu chłopców Wola Sernicka pokonała Brzostówkę 3 :1.

W kategorii ID wystąpiło 3 drużyny dziewcząt ze Szkół Podstawowych z Woli Sernickiej, Brzostówki i Nowej Woli oraz 4 drużyny chłopców ze Szkół Podstawowych z Woli Sernickiej, Brzostówki, Nowej Woli i Nowej Wsi.

Wyniki meczów:

Dziewczęta

Wola Sernicka – Brzostówka       1 : 11

Wola Sernicka – Nowa Wola        0 : 1

Brzostówka     - Nowa Wola        5 : 0

Miejsca

I        - Brzostówka           6 pkt (16:1)

II       - Nowa Wola           3 pkt (1:5)

III     - Wola Sernicka            0 pkt (1:12)

 

Chłopcy

Nowa Wieś      - Nowa Wola         5 : 1

Wola Sernicka - Brzostówka        4 : 1

Nowa Wieś      - Wola Sernicka    0 : 6

Nowa Wola      - Brzostówka        0 : 4

Nowa Wieś      - Brzostówka        1 : 5

Nowa Wola      - Wola Sernicka    0 : 4

Miejsca

I        - Wola Sernicka        9 pkt (14:1)

II      - Brzostówka            6 pkt (10:5)

III     - Nowa Wieś            3 pkt(6:12)

IV      - Nowa Wola            0 pkt (1:13)

Zwycięzcy poszczególnych kategorii awansują do zawodów powiatowych.

 

Dzień Patrona 2018

 

Dzień 29 listopada 2018r. był dla naszego Gimnazjum szczególnie uroczysty. Właśnie tego dnia świętowaliśmy dwa ważne dla całej społeczności szkolnej wydarzenia: Dzień Patrona oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Gimnazjaliści, pod czujnym okiem nauczycieli, przygotowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający polską drogę ku wolności oraz przybliżający postać wielkiego patrioty, wieszcza narodowego, naszego drogiego patrona – Adama Mickiewicza.

   Uroczystości rozpoczęły się od przywitania Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Pana Wójta, Pań z Zespołu Administracyjnego Szkół, Pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Sernikach, Dyrektorów oraz Nauczycieli szkół z terenu Gminy Serniki, a także drogich Rodziców.

     Pierwszą część inscenizacji stanowiła swoista lekcja historii – przegląd faktów, utworów literackich i pieśni patriotycznych z okresu od 1772 r. do 1918r. Część tę zakończyło uroczyste odśpiewanie Roty przez wszystkich zgromadzonych.

     Druga część występu poświęcona była Adamowi Mickiewiczowi. Uczniowie recytowali największe dzieła poety; obejrzeliśmy również krótki film prezentujący życie i twórczość artysty. Miłym akcentem była prezentacja multimedialna, dzięki której wszyscy mogli przypomnieć sobie wydarzenia z uroczystości nadania Gimnazjum w Woli Sernickiej imienia Adama Mickiewicza.

       Obchody zakończył piękny Polonez w wykonaniu uczniów Gimnazjum.