NOC BIOLOGÓW 2018

4849262587497006354b 

              W piątek 12 stycznia 2018 roku grupa uczniów klasy II i III  uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych "NOC  BIOLOGÓW" w Instytucie Biologii i Biotechnologii UMCS.

  Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i popularyzacja nauki poprzez udział w warsztatach, pokazach i wystawach. 

    W czasie zajęć laboratoryjnych "Kolorowy świat nauki" przekonaliśmy się, w jaki sposób prowadzi się hodowle bakterii. Samodzielnie wykonaliśmy posiewy bakterii

i zabraliśmy je do domów aby śledzić ich dalszy rozwój. Mogliśmy wyprodukować mydełko, żelki owocowe, wyizolować DNA z komórek owoców kiwi lub przekonać się jak działa zegar jodowy. 

    Na wykładzie pt. "Bioluminescencja – niesamowite światło w ciemnościach" zapoznaliśmy się ze zjawiskiem świecenia, spotykanym u niektórych zwierząt, grzybów

i bakterii. Zaprezentowane zdjęcia były naprawdę niesamowite. 

     Na zajęciach laboratoryjnych pt. "Zobaczyć niewidzialne życie w środowisku"  dowiedzieliśmy się wielu szczegółów na temat życia drobnoustrojów glebowych i obserwowaliśmy je z użyciem nowoczesnych mikroskopów.

  Wiele emocji towarzyszyło nam podczas pokazów pt. "Podróż do wnętrza ludzkiego ciała", w czasie których  mieliśmy szansę zobaczyć z bliska budowę niektórych narządów wewnętrznych człowieka.

   W ramach warsztatów "Bezkręgowce świata na wyciągnięcie ręki" poznaliśmy niezwykłe zwierzęta: modliszki, patyczaki, wije, pająki ptaszniki i ślimaki. Mogliśmy je nakarmić, porównać, przyjrzeć im się z bliska. Podziwialiśmy okazałe muszle egzotycznych ślimaków, perłopałwów czy fragmenty rafy koralowej. I wszystko to było w zasięgu naszych dłoni ... 

    W galerii  "Pod palmą" zwiedziliśmy wystawę fotograficzną "Zimowe inspiracje" a w Muzeum Zoologicznym obszerną wystawę ptaków, ssaków i bezkręgowców.

   W dobrych nastrojach powróciliśmy do domów.