NOC BIOLOGÓW 2019

 

  Piątkowy wieczór (11 stycznia) spędziliśmy w Lublinie na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Wraz z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej i ze Szkoły Podstawowej w Sernikach, wybraliśmy się na NOC BIOLOGÓW. Jest to ogólnopolska akcja, która popularyzuje nauki przyrodnicze. Dzięki wykładom, wystawom i laboratoriom, można poznać wiele tajemnic przyrody oraz kulisy pracy naukowców. Tego dnia uczelnia przeżywała prawdziwe oblężenie. Nie na wszystkie wybrane projekty mogliśmy się dostać, ale te, w których uczestniczyliśmy były bardzo ciekawe. Z wykładu pt. "Sowy Lublina" dowiedzieliśmy się, jakie gatunki sów żyją na Lubelszczyźnie i w jaki sposób prowadzi się badania ornitologiczne. Na zajęciach laboratoryjnych "Kolorowy świat nauki" pod kierunkiem studentów z Koła Mikrobiologów "Bakcyl" przeprowadziliśmy ciekawe doświadczenia a także obserwowaliśmy drobnoustroje pod mikroskopem. Samodzielnie wykonaliśmy posiewy bakterii na podłożu agar- agar i zabraliśmy je do domów w celu dalszej obserwacji. W Zakładzie Anatomii w ramach "Podróży do wnętrza ludzkiego ciała", pogłębiliśmy swoje wiadomości o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka. Duże wrażenie wywarła na nas obserwacja ludzkich organów. Podczas zajęć "Żywe bezkręgowce na wyciągnięcie ręki" zobaczyliśmy z bliska różne gatunki pająków, ślimaków, owadów i skorupiaków. Na wystawie terrarystycznej "Gady i owady" widzieliśmy straszyki, węże oraz aksolotla, z którym "zmierzyliśmy" się na egzaminie próbnym w klasie II. W pięknie odnowionym Muzeum Zoologicznym podziwialiśmy okazy zwierząt z całego świata i wystawę osteologiczną prezentującą szkielety zwierząt. Nasze koleżanki: Ola i Kinga, które na NOCY BIOLOGÓW były już kolejny raz, udzieliły wywiadu studentom. Dziewczęta spisały się świetnie.

Pełni wrażeń powróciliśmy do domów.