SADZENIE LASU

Dnia 5 kwietnia uczestniczyliśmy w akcji "POSADŹ SWOJE DRZEWO", zorganizowanej w Lasach Kozłowieckich przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśnictwo Lubartów. W tym przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie z 14 szkół województwa lubelskiego. Wszyscy zgromadziliśmy się na placu przy kwaterze myśliwskiej Stary Tartak. Oczekując na oficjalne rozpoczęcie imprezy, postanowiliśmy sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą biorąc udział w konkursach przygotowanych w namiocie edukacyjnym. Następnie wraz z panem Arturem Chmielewskim udaliśmy się na wyznaczone do sadzenia drzew miejsce. Sadziliśmy sadzonki dębu szypułkowego. Posadziliśmy 10 drzewek, a wraz z uczniami ze szkoły Podstawowej w Sernikach ponad 40. Po niespełna godzinnej pracy pojechaliśmy zwiedzić Szkółkę Leśną Stróżek. Poznaliśmy tam wiele szczegółów na temat zbierania nasion, wysiewania ich oraz pielęgnacji sadzonek różnych drzew. Szkółka Stróżek zajmuje powierzchnię 9,53 ha i wytwarza rocznie ponad 1,2 mln sadzonek. Na zakończenie pobytu zostaliśmy zaproszeni na gorący posiłek. Podczas wyjazdu spotkaliśmy absolwentów naszego Gimnazjum, leśników: pana Artura Lato, który organizował konkursy i pana Macieja Barszczyka, który oprowadził nas po polach Szkółki Stróżek. Dziękujemy Organizatorom a wszystkich zachęcamy do udziału w tej bardzo pożytecznej akcji w następnym roku.

100- lecie niepodległości, odsłonięcie pomnika powstańców.

16 września 2018 roku reprezentacja uczniów i nauczycieli z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystości obchodów 100 –lecia niepodległości i odsłonięcia pomnika poległych w boju w czasie Powstania Styczniowego w Brzostówce. Uczestniczyliśmy we mszy św. , oddaliśmy hołd poległym składając kwiaty i znicze oraz obejrzeliśmy grupy rekonstrukcji historycznej. Uczniów reprezentowali: Wiktoria Waśkowicz, Ewelina Kisiel, Jan Biskup, Aleksandra Reszko, Monika Tołubińska i Konrad Maczuba. Z uczniami w uroczystości uczestniczyli nauczyciele: pani dyrektor Grażyna Woźniak, p. Anita Dobrzyńska, p. Mariola Pietrzak, p. Justyna Piłka, p. Leszek Łotys

 

GMINNY TURNIEJ EKOLOGICZNO - ZDROWOTNY

Dnia 24 maja w naszej szkole odbył się Gminny Turniej EkologicznoZdrowotny pod hasłem "Żyję zdrowo w czystym środowisku", przygotowany w ramach programu "Trzymaj formę".

Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o zdrowym stylu życia i integrację młodzieży.

Nad przebiegiem poszczególnych konkurencji czuwała komisja w składzie:

 • p. Grażyna Woźniak - dyrektor Gimnazjum
 • p. Mirosława Orlik – asystent, pracownik PSSE w Lubartowie
 • p. Anita Dobrzyńska – pedagog szkolny
 • p. Anna Sobolewska – nauczyciel biologii w Szkole Podstawowej w Brzostówce
 • p. Justyna Piłka - nauczyciel biologii w Gimnazjum.

W pierwszej części spotkania pani Mirosława Orlik przedstawiła bardzo ciekawą prezentację na temat zagrożeń z lasu. Prelekcja dotyczyła między innymi różnorodności grzybów jadalnych i trujących, objawów zatruć grzybami, zasad prawidłowego grzybobrania oraz profilaktyki chorób odkleszczowych.

W drugiej części turnieju trzyosobowe drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach:

 1. 1.prezentacja plakatu na temat "Żyję zdrowo w czystym środowisku"
 2. 2.konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu
 3. 3.quiz o szkodliwości palenia papierosów, spożywania alkoholu i zażywania dopalaczy
 4. 4.scenka rodzajowa - antyreklama palenia papierosów
 5. 5.test wiedzy ekologicznej
 6. 6.przysłowia i powiedzenia
 7. 7.postanowienia proekologiczne
 8. 8.konkurencja sprawnościowa

Uczniowie dobrze zaprezentowali się w poszczególnych zadaniach i wszyscy świetnie się bawili.

Wyniki turnieju:

    I miejsce klasa III A Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Woli Sernickiej

II miejsce klasa III B Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Woli Sernickiej

   III miejsce klasa VII Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzostówce

   IV miejsce klasa VIII Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej                                                                                                                          

 Zwycięskie drużyny odebrały dyplomy z rąk Pani Dyrektor Grażyny Woźniak.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sernikach.

Dziękujemy Pani Mirosławie Orlik za wieloletnią współpracę w realizacji programów oświatowo – zdrowotnych, w tym programu "Trzymaj formę".


Dzień Patrona 2018

 

Dzień 29 listopada 2018r. był dla naszego Gimnazjum szczególnie uroczysty. Właśnie tego dnia świętowaliśmy dwa ważne dla całej społeczności szkolnej wydarzenia: Dzień Patrona oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Gimnazjaliści, pod czujnym okiem nauczycieli, przygotowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający polską drogę ku wolności oraz przybliżający postać wielkiego patrioty, wieszcza narodowego, naszego drogiego patrona – Adama Mickiewicza.

   Uroczystości rozpoczęły się od przywitania Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Pana Wójta, Pań z Zespołu Administracyjnego Szkół, Pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Sernikach, Dyrektorów oraz Nauczycieli szkół z terenu Gminy Serniki, a także drogich Rodziców.

     Pierwszą część inscenizacji stanowiła swoista lekcja historii – przegląd faktów, utworów literackich i pieśni patriotycznych z okresu od 1772 r. do 1918r. Część tę zakończyło uroczyste odśpiewanie Roty przez wszystkich zgromadzonych.

     Druga część występu poświęcona była Adamowi Mickiewiczowi. Uczniowie recytowali największe dzieła poety; obejrzeliśmy również krótki film prezentujący życie i twórczość artysty. Miłym akcentem była prezentacja multimedialna, dzięki której wszyscy mogli przypomnieć sobie wydarzenia z uroczystości nadania Gimnazjum w Woli Sernickiej imienia Adama Mickiewicza.

       Obchody zakończył piękny Polonez w wykonaniu uczniów Gimnazjum.

III MIEJSCE W POWIATOWYM WSPÓŁZAWODNICTWIE SZKÓŁ

 

III MIEJSCE GIMNAZJUM W POWIATOWYM WSPÓŁZAWODNICTWIE SPORTOWYM SZKÓŁ !!!

 

27 września 2018 roku w Leszkowicach, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Tradycyjnie, na pierwszych zawodach sportowych w nowym roku szkolnym, odbyło się podsumowanie sportowej rywalizacji gimnazjów za rok szkolny 2017/2018. Na 20 sklasyfikowanych szkół nasze Gimnazjum zajęło bardzo wysokie III miejsce. To bardzo duży sukces naszych uczniów. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom którzy godnie reprezentowali  Szkołę na zawodach powiatowych, rejonowych i wojewódzkich. Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie  http://pszs.lubartow24.eu/ (zakładka: zestawienia > igrzyska młodzieży)